Relacja z wydarzenia Perspektywy Women in Tech

Wydarzenia
2023-07-03

W dniach 14-15 czerwca w hali EXPO XXI w Warszawie miało miejsce najważniejsze w tym roku wydarzenie dla kobiet w branży IT – Perspektywy Women in Tech Summit. Ta dwudniowa konferencja organizowana przez fundację Perspektywy oraz wspierana przez czołowe przedsiębiorstwa technologiczne gromadzi setki specjalistek, inżynierek, programistek, naukowczyń, aktywistek z całego świata, mając na celu promowanie równości i wsparcie dla kobiet w IT!

Mimo że oficjalne rozpoczęcie konferencji miało miejsce o godzinie 11, już kilka godzin przed zbierały się tłumy. Warto było przeznaczyć ten czas na rozejrzenie się po stoiskach. Skoro mowa o stoiskach, to warto zaznaczyć, że było ich tak dużo, że nie sposób było zatrzymać się przy każdym (a wielka szkoda!). Firmy z całego świata zachęcały do zapoznania się z ich ofertą. Niektóre od razu przyciągały wzrok swoimi atrakcjami, można było porozmawiać z pracownikami_czkami, a także zostawić swoje CV w celu zgłoszenia się do rekrutacji na wolne stanowiska.

Korzystając z braku kolejek udało mi się przetestować okulary VR. To był pierwszy raz kiedy korzystałam z takiego sprzętu i muszę przyznać, że byłam pod ogromnym wrażeniem! Mogłam m.in. pochodzić po Marsie czy oglądać Ziemię z daleka. W przypadku Ziemi mogłam pociąć ją na kawałki (dosłownie!), aby przejść przez wszystkie wastwy naszej planety i dostać się do jej jądra. Widok był meeeega realistyczny. Trochę żałuję, że nie było takiej technologii w moich czasach szkolnych. Być może wiele przedmiotów, które wtedy wydawały się być najgorszą nudą okazałyby się ciekawe za pomocą takiego sprzętu 🤩🤩🤩

Niektórzy kusili pyszną kawą, inni konkursami z nagrodami (można było wygrać LEGO! 😍). W Expo znajdowały się też stoiska z popcornem czy watą cukrową. Aż nie chciało się stamtąd wychodzić!

Na otwarciu konferencji przemawiali m.in. prezeska Perspektyw Bianka Siwińska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

To zaszczyt witać was w Warszawie, która jest miastem innowacji, tolerancji, miastem europejskim z ogromnymi perspektywami.” Tak rozpoczął powitanie Trzaskowski. Dalej podkreślił, że chcąc budować nowoczesne społeczeństwo, konieczne jest otwieranie możliwości zatrudnienia kobiet poprzez otwarcie darmowych przedszkoli i przestrzeganie standardów równej płacy niezależnie od płci.

Polsko, chcesz być silniejsza? Wzmocnij swoje kobiety.” Mark Brzeziński podkreślał jak ważny jest udział kobiet w rozwoju technologicznym oraz równość w karierze i wynagrodzeniu. Nie zabrakło też wyrazów uznania dla Ukrainek, które przybyły do Polski, aby budować nową przyszłość a także tych, które zostały, by walczyć o swój kraj.

Jedną z prelekcji z najmocniejszym przesłaniem była ta wygłoszona przez Francescę Cavallo, autorkę bestsellerowych „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Podkreślała jak ważne jest działanie tu i teraz, odwaga do zmian i odkrywania swojego potencjału bez względu na płeć, kolor skóry, orientację czy ograniczenia fizyczne i umysłowe. W ten sposób budujemy lepszy świat dla kolejnych pokoleń.

“Poczyniliśmy postępy, ale bądźmy szczerzy, nadal żyjemy w świecie, w którym mówi się nam, że nasza perspektywa nie ma znaczenia, nawet gdy mówimy o wyborach dotyczących własnego ciała.” To fragment przemowy Cavallo, którą zatytułowała “weź pieniądze i uciekaj”. Podkreślała w niej, że kobiety często są wychowywane do nieproszenia o to, czego chcą, co sabotuje ich sukces, prowadzi do porażki.  W nawiązaniu do tej wypowiedzi jedyne co się nasuwa na myśl, to słowa Reginy Brett

“Jeśli nie zapytasz, odpowiedź zawsze brzmi nie.”

Przytaczając swoją historię, jako przedsiębiorczyni, pokazała jak ważne jest sięgnięcie po więcej, sprzeciwienie się otoczeniu i podążanie za swoimi pragnieniami. Jako lesbijka – kobieta i osoba queer – czuła się niewidzialna dorastając, nie widziała swojej reprezentacji w książkach czy bajkach. Teraz swoją pracą, opowiadając historie o różnorodnych postaciach, pragnie sprawić, aby żadne dziecko już się tak nie czuło.

Swoje przemówienie zakończyła motywującymi słowami:

“Nie chcę być częścią czegoś, co zaprojektowali mężczyźni. Chcę żebyśmy zapoczątkowały nową erę. (…) Praca, którą wykonujemy każdego dnia zmienia historię naszej planety, więc nie zgadzaj się tylko  na bycie jedną z kilku kobiet w pokoju. Make it count. Nie idź, biegnij ku znaczeniu, biegnij ku demokracji, sprawiedliwości, prawom człowieka, biegnij ku równości.”

Źródło: unipride.pl

Warto wspomnieć, że na wielu stoiskach widoczna była reprezentacja i wsparcie LGBTQ+. Nie brakowało elementów edukacyjnych, a swoją wiedzę o społeczności mogliśmy_łyśmy zweryfikować w konkursie wygrywając tęczowe przypinki i smycze.  Również przy stoisku sklepu unipride.pl można było zakupić piękne ręcznie malowane kubki!

Podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023 na czterech scenach odbyły się ponad 150 inspirujące wystąpienia oraz dziesiątki tech-talków i warsztatów. Czasami dwa wydarzenia, które nas interesowały, odbywały się w tym samym czasie. Niestety nie potrafimy być w jednym czasie w kilku miejscach, ale łatwo mogłyśmy nadrobić zaległości oglądając nagrania w dedykowanej aplikacji. Uczestnicy konferencji byli zachęcani do jej pobrania i naprawdę ułatwiało to organizację i zaplanowanie dnia. W zakładce “Agenda” mieliśmy_łyśmy wgląd do wszystkich wystąpień, które po zaznaczeniu, że nas interesują, pojawiały się w “My Event”. Tam z kolei znajdował się już podgląd naszego dnia, godzina po godzinie, z informacją gdzie i jakie wydarzenie ma miejsce. Ciekawą opcją był podgląd wszystkich uczestników_czek konferencji, możliwość nawiązania z nimi kontaktu, a nawet umówienia się na spotkanie. Myślę, że mnóstwo osób skorzystało z tego w celu rozbudowania swojej sieci kontaktów jak również w celu porozmawiania z inspirującymi osobami, które na codzień mogą być dla nas “nieosiągalne”.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze